Sametová simulace: Federál

Divadelní rekonstrukce schůzí Federálního shromáždění od listopadu do prosince 1989 podle reálných záznamů, které se dochovaly v archivech.

Jakým způsobem se do rigidního světa poslaneckých schůzí promítly dramatické události venku, jen pár metrů od jejich sídla? Jde ve strnulém politickém orgánu adekvátně reagovat na požadavky občanů skandujících na náměstí a toužících po svobodě? A za co nakonec zvednou v rozhodující okamžik ruku?
Chcete zažít nejbouřlivější momenty Československého Federálního shromáždění, které vyvrcholilo tím, že si tento komunistický orgán sám odhlasoval Václava Havla, jako nového prezidenta? Navštivte Federál, v kterém se sami můžete stát poslancem a sedět přímo uprostřed dění.

Projekt Sametová simulace: Federál, který je součástí projektu k oslavám 30.výročí sametové revoluce, vzniká v koprodukci Národního divadla, Vosto5 a 8lidí. Vychází z dobových zápisů schůzí Federálního shromáždění od událostí kolem 17. listopadu až po volbu nového prezidenta. Herci budou přímo rozpuštěni mezi diváky a samotnou schůzi budou svou přítomností vytvářet všichni společně. Diváci si nemůžou být zcela jistí, kdo vedle něj sedí, zda je přísedícím nebo zda zamíří k pultíku a přednese svou řeč. Federál je dalším projektem 8lidí, který překračuje hranice divadelního sálu, uskuteční se přímo na místě činu, v bývalé budově Federálního shromáždění.

Uvedení 27. a 29. 11. 2019, Nová budova Národního muzea