Zora Hesová: How Czechoslovak weapons changed the Middle East in five pictures and one question

O setkání

Zveme vás na přednášku a následnou diskuzi s politoložkou, filosofkou a odbornicí na kulturní války Zorou Hesovou o exportu československých a českých zbraní – od 18:30 v galerii Display.

Jak spolu spolu souvisí vyhlášení nezávislosti Izraele, potopení lodi u Bari, pan-Arabismus, egyptská kniha mrtvých, Let Pan Am 103, slzy a ruiny? Odpovědí jsou československé zbraně.   

Nezávislé a potom socialistické Československo se vypracovalo do pozice zbrojní velmoci, ovšem s omezenou schopností vybírat si zákazníky. Masivní zásilky jejích zbraní změnily svět hned několikrát. Zda v dobrém či zlém záleží na vašem soudu. Platí ale, že československé zbraně měly tendenci sledovat mocenskou blokovou politiku jako korouhev, legitimitu dodávkám propůjčovala studenoválečná ideologie a často se ocitaly na obou stranách války. Platí to i pro české zbraně?

Cyklus přednášek je součástí procesu tvorby divadelního projektu Oh My Gun, který je spoluprací divadelní skupiny 8lidí a umělce Jiřího Žáka. Projekt se zaměřuje na minulost i současnost českého zbrojního průmyslu. Sleduje historii českých zbraní jako prostředku pro vytváření diplomatických vztahů a jejich vývozu do blízkovýchodního regionu, zvláště pak Sýrie. Tvůrci*kyně budou skrze performativní možnosti divadla zkoumat vliv České republiky, malého semi periferního státu uprostřed Evropy, na válečné konflikty současného světa. 

Vstupné zdarma


Termín

19. 10. 2022, 18:30
Veřejný