František A. Podhajský: Síly, konflikty, emoce: Irácká válka očima Hollywoodu

O setkání

Zveme vás na přednášku a následnou diskuzi s pedagogem Františkem A. Podhajským o Irácké válce očima Hoollywoodu – od 18:00 v galerii Display.

Podle výzkumu Brownovy univerzity stála dvacetiletá Válka proti teroru kolem devíti bilionů dolarů a vyžádala si nejméně devět set tisíc obětí. Pro americké vojáky byla z této série konfliktů nejtragičtější Irácká válka (2003–2011), při níž jich zahynulo 4,5 tisíce a dalších 30 tisíc bylo zraněno. Byla to traumatizující zkušenost, zpracovávaná v celé řadě příběhů. Jaké žánry při jejich vyprávění zvolila hollywoodská studia? Které z nich byly finančně úspěšné? A jak v nich byly zobrazeny síly, ovládající válečné dění, konflikty, prožívané hlavními hrdiny, a emoce, vzbuzované v divácích pohodlně usazených ve svých křeslech?

Cyklus přednášek je součástí procesu tvorby divadelního projektu Oh My Gun, který je spoluprací divadelní skupiny 8lidí a umělce Jiřího Žáka. Projekt se zaměřuje na minulost i současnost českého zbrojního průmyslu. Sleduje historii českých zbraní jako prostředku pro vytváření diplomatických vztahů a jejich vývozu do blízkovýchodního regionu, zvláště pak Sýrie. Tvůrci*kyně budou skrze performativní možnosti divadla zkoumat vliv České republiky, malého semi periferního státu uprostřed Evropy, na válečné konflikty současného světa.


Termín

12. 5. 2022, 18:00
Veřejný

František A. Podhajský

František A. Podhajský je vysokoškolský a středoškolský pedagog, zabývá se především naratologií, kulturní teorií a historií idejí. K vydání připravil knihy Julek Fučík – věčně živý! (2012) a Fikce Jaroslava Haška (2016). Přispěl do kolektivních monografií Zatemněno: Česká literatura a kultura v protektorátu (2017), Slovník literárněvědného strukturalismu (2018), »Truth« and Fiction: Conspiracy Theories in Eastern European Culture and Literature (2020).