O nás

Nezávislou uměleckou skupinu 8lidí jsme založili v roce 2017. Potkali jsme se ve stejném ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU na oborech režie, dramaturgie a scénografie a rozhodli se pokračovat ve společné tvorbě. Jsme 8lidí, ale je nás ve skutečnosti deset. Stálými členy jsou Petr Erbes, Emilie Formanová, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Alice Kofláková, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková, Vendula Tomšů a Viktorie Vášová.

Čím se zabýváme?

Věnujeme se převážně projektům s aktuální společenskou tématikou, které se pohybují na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu. Pro naši tvorbu je stěžejní kolektivní, dehierarchizovaný způsob práce ve všech jejích fázích. Takový postup společné tvorby chápeme jako politické gesto.

V centru našeho zájmu stojí divák jako lidská bytost, občan a individualita. Stavíme ho doprostřed události a jeho jednání se tak stává neoddělitelnou součástí díla. Zkoumáme postavení diváka v divadelním tvaru stejně jako postavení divadla ve společnosti. Přiznáváme nejvyšší možnou důležitost divákově umělecké analýze, schopnosti intuitivně číst a vnímat divadelní událost.

Ocenění a nominace

  • Pocty festivalu Next Wave 2020 – Talent roku
  • Ceny divadlení kritiky – Alternativní divadlo – Sametová simulace (nominace)
    Jiří Havelka, Petr Prokop, Ondřej Cihlář, Marta Ljubková a 8lidí za projekt Sametová simulace, VOSTO5, 8lidí, Činohra Národního divadla, Národní muzeum a Divadlo Archa

Spolupráce

Často a rádi spolupracujeme s lidmi mimo naši skupinu a napříč obory. Mezi naše externí spolupracovníky patří například David Babka, Ian Mikyska, Michal Cáb, Honza Tomšů, Václav Hruška, Matouš Hejl, členové souboru 11:55, Jiří Janák , Jiří Sádlo, Jiří Žák, Kateřina Klementová (Doležalová) a další.

Finanční podpora

Spolupráce