Zeina Kanawati: Jak vyprávět naše válečné příběhy

O setkání

Zveme vás na přednášku, promítání a následnou diskuzi se syrskou novinářkou Zeinou Kanawati o tom, jak se vztahovat k traumatům z válek – od 18:00 v galerii Display.

Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce 

Hlavním tématem přednášky a diskuze bude otázka dopadu válečných konfliktů a militarizace na ženy. Zeina Kanawati bude hovořit o své zkušenosti novinářky i zaměstnankyně nevládní organizace, která pomáhá syrským ženám. Jak otevírat traumata z válečných konfliktů? Jak o nich mluvit a psát? A dáváme dostatečný prostor hlasu žen, aby mohly promluvit o svých zkušenostech?

Přednášku doprovází promítání filmu syrského dokumentaristy Orwy Mokdada s názvem Resurrection:
Dva roky poté, co mu libanonská Generální bezpečnost zabavila pas, uvízl v Bejrútu filmař, který se vracel z Aleppa, aby dokončil svůj první celovečerní film. Filmař se snaží dokončit svůj film, ale nedaří se mu to kvůli tvrdým podmínkám, které na něj dopadají společně s tisíci syrskými uprchlíky a někdy je dokonce nutí k fyzické nebo morální sebevraždě.

Film je dopisem režiséra jeho producentovi, v němž popisuje těžké události, kterými prochází, a různé verze filmu, kde se realita mísí s jeho obavami a představami a kde se ztrácí hranice mezi pravdou a iluzemi. Filmař si představuje libanonské postavy jako básníka Khalil Hawi a režiséra Maroun Baghdadi, kteří přišli o život z psychologických nebo morálních důvodů a kteří se změnili v duchy nebo přízraky a sledují ho po celou dobu natáčení filmu.

Cyklus přednášek je součástí procesu tvorby divadelního projektu Oh My Gun, který je spoluprací divadelní skupiny 8lidí a umělce Jiřího Žáka. Projekt se zaměřuje na minulost i současnost českého zbrojního průmyslu. Sleduje historii českých zbraní jako prostředku pro vytváření diplomatických vztahů a jejich vývozu do blízkovýchodního regionu, zvláště pak Sýrie. Tvůrci*kyně budou skrze performativní možnosti divadla zkoumat vliv České republiky, malého semi periferního státu uprostřed Evropy, na válečné konflikty současného světa. 

Vstupné zdarma


Termín

26. 5. 2022, 18:00
Veřejný

Zeina Kanawati

Zeina Kanawati je syrská spisovatelka a novinářka, která se specializuje na společenské otázky a ženská práva. Pracuje pro Women Now For Development, což je největší ženská organizace, která se snaží posílit postavení syrských žen v Sýrii a sousedních zemích. Zeina Kanawati se narodila v Damašku v Sýrii. Vystudovala anglickou literaturu na Damašské univerzitě a získala diplom v oboru žurnalistiky na Prague College. Žije v Praze.

Orwa Al Mokdad

Orwa Al Mokdad je syrský spisovatel a filmař. Napsal scénář k několika filmům včetně 300 Miles (2016), který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu a získal cenu the Best First Film prize na Mezinárodním filmovém festivalu Doclisboa, Cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu Olhar a Cenu Edwarda Snowdena na Mezinárodním festivalu Signos de la Noite v Paříži. Orwa Al Mokdad také píše scénáře k televizním seriálům a povídky, poslední byla Madame Suzanne, za kterou obdržel The Short Story Prize od Goethe Institutu.