Press paradox

O projektu

Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8lidí vychází z události, která nedávno otřásla mediálním světem. Ruský novinář Arkadij Babčenko, žijící v emigraci na Ukrajině, se stal obětí vraždy. Stopy po jejím objednavateli vedly do Babčenkovy domoviny, do vysokých vrstev ruské společnosti. Novinářská obec přišla o dalšího kolegu, který byl coby nepohodlný kritik Putinova režimu jednoduše odstraněn.

Tak by se celá situace jevila, pokud by ovšem den po oznámení novinářovy smrti nevystoupil živý Arkadij Babčenko na tiskové konferenci a neoznámil, že se jednalo o operaci ukrajinské tajné služby, která se skrz fingování Babčenkovy smrti pokusila zadavatele vraždy dopadnout.

Co dnes uvádí novináře v ohrožení? Kdy dát přednost bezpečí a kdy navzdory veškerému riziku dodržet novinářskou etiku? A kdo vlastně je Arkadij Babčenko?

Představení vzniklo pro věkovou kategorii 14–20 let s cílem jezdit s představením po středních školách. Po představení následovala řízená debata na téma role propagandy v současném světě, bezpečnost novinářů i ověřování zdrojů.Inscenace byla v roce 2020 vybrána do programu Nová krev na scéně organizace Nová síť.

Recenze

Divadelní noviny

Spolupráce

Hudba: Ian Mikyska

14. 12. 2018 // Divadlo DISK

Délka představení

65 min

Partneři