Zápisník

Boris v Chile VI.

11. 4. 2023

20.1. 
15. patro hotelu Crowne Plaza

Kulatý Norberte,

Dopoledne jsme se vydali s docentem Jiřičkou na nejvyšší kopec v Santiagu, na jehož vrcholu je socha svatého Kryštofa. Když jsme se po úmorné, dehydratované, úpalové a zaprášené cestě vyškrábali až nahoru, ukázalo se, že to není socha svatého Kryštofa, ale panny Marie, která jenom zezdola vypadá jako jasnej Kryštof. Zapomněl jsem se před cestou namazat opalovákem a spálil jsem se. Nicméně výšlap na kopec má vždy léčivý účinek a to jak na duši, tak na těle, a úpal se naštěstí nekonal. Zpět dolů jsme se po zralé úvaze rozhodli jít nikoli po serpentitané, nudné silnici, ale zkratkou – tajemnou zarostlou stezkou. Bylo to rychlejší a dobrodružnější. Jedna z cedulí, na které jsme našli ostatky oběšeného konkvistadora, nám prozradila, že to kdysi bývala mapučská stezka. Klobouk dolů, pokud po této strmé, kamenité pěšině denně Mapučové chodili.

Bezprostředně po výstupu

Za odměnu po sportovním treku jsme si dali v moc fajn čtvrti plné graffiti, barů, metalových klubů a restaurací tortillu s avokádovým dipem a pivo.

Jeden z mých nejsilnějších zážitků festivalu bylo večerní představení Hamlet, kterou hrála skupina performerů, kteří trpí Downovým syndromem. Vybrali si Shakespearova Hamleta, hru ale totálně osekali jen na základní situace a několik replik, a využili ji jako platformu, na níž mluvili o vlastních niterných otázkách – jak s tímto hendikepem prožívají lásku, jak se vztahují ke svým rodičům, jak obstát před společností, která se na ně dívá jako na blázny, jak se postavit otázce „Být či nebýt?“. Ohromný nadhled, humor a zároveň odvaha.

Večer pro nás uspořádala Katarina párty, na kterou pozvala své kamarády a tým z Národního divadla.

-Chilské chlebíčky

-Supr víno

-Terasa s výhledem na Santiago

-Vyprávění o chilských démonech, co žijí v horách; o společnosti, která je v dnešních dnech rozdělená podle „původu“ – s evropskými předky jste považování trochu za aristokracii, s mapučským či jiným původem za plebs

-Kouření hašiše

-Prosecco brut

Cesta proběhla v rámci výjezdu PerformCzech organizovaným Institutem umění – Divadelním ústavem.