Markéta Kutilová: Ve válce – od revoluce po válku mocností

O setkání

Zveme vás na přednášku a následnou diskuzi s reportérkou Markétou Kutilovou od 19:30 v klubovně vršovického Vzletu. 

Pohled novinářky přímo z centra dění na další fázi války v Sýrii. Světoví hráči zde mají propletené zájmy. Kurdové, Turecko, USA, Rusko, Írán, Katara, Saúdská Arábie, Islámský stát, humanitární katastrofa, zničená města, strach. Povstane znovu Islámský stát? Kdo jsou zahraniční bojovníci IS a jejich manželky? Kde jsou teď a co s nimi bude dál? Bitva s IS na vlastní oči. Turecká invaze do Srie na vlastní oči. Příběhy lidí ze Sýrie

Cyklus přednášek je součástí procesu tvorby divadelního projektu Oh My Gun, který je spoluprací divadelní skupiny 8lidí a umělce Jiřího Žáka. Projekt se zaměřuje na minulost i současnost českého zbrojního průmyslu. Sleduje historii českých zbraní jako prostředku pro vytváření diplomatických vztahů a jejich vývozu do blízkovýchodního regionu, zvláště pak Sýrie. Tvůrci*kyně budou skrze performativní možnosti divadla zkoumat vliv České republiky, malého semi periferního státu uprostřed Evropy, na válečné konflikty současného světa.


Termín

25. 4. 2022, 19:30
Veřejný

Markéta Kutilová

Markéta Kutilová začínala v roce 2012 jako redaktorka Lidových novin. Jako novinářka pracovala v různých afrických i asijských zemích. Zakládala misi Člověka tísni v DR Kongo. Posledních 8 let dokumentovala válku s IS a válku v Sýrii. Spolu s Lenkou Klicperovou podnikly 13 cest do Sýrie a 5 do Iráku. Dokumentovaly i tureckou invazi do Sýrie v roce 2019. Reportovaly o válce v Libyi a přímo na místě reportovaly o válce o Náhorní Karabach. V březnu Markéta strávila dva týdny na Ukrajině. Je spoluautorkou 6 knih – Islámskému státu na dostřel I a II, Ve válce a Válka je mým osudem, S lékaři v první linii a Poslední zapálí vesnici. Svoje reportáže publikuje zejména v pořadu Reportéři ČT. Spolupracuje ale s mnoha českými i zahraničními médii. Dalším jejím tématem je migrace do Evropy – sleduje pravidelně balkánskou i libyjskou migrační trasu. Je spoluautorkou několika reportáží oceněných cenou Czech press photo.