GunCzech a jeho rodina

program k inscenaci We Love Shooting

Historie fiktivní společnosti GunCzech a program valné hromady vycházejí z reálných kauz, které se odehrály v oblasti československého a později českého zbrojního průmyslu a našeho exportu zbraní na Blízký Východ. V následujícím textu se můžete dozvědět, podle jakých předobrazů vznikaly postavy, s nimiž jste seděli u stolu.

1. Zasedací místnost

Oktagonový stůl je variací hexagonového stolu navrženého pro sídlo firmy Omnipol. U tohoto stolu probíhala jednání o prodeji zbraní. Originální stůl se v budově po rekonstrukci již nenachází.

Omnipol od druhé poloviny 50. let zajišťoval přes Podnik zahraničního obchodu nákup a prodej komodit pro letecký průmysl, loveckých a sportovních zbraní, a později také širokou škálu vojenského materiálu.

Více zde: https://www.omnipol.cz/historie-spolecnosti

2. Obchodování mezi Československem a Sýrií, vznik dluhu

Počátky obchodování mezi Československem a Sýrií sahají do padesátých let dvacátého století. Jeho největší rozmach nastal během vlády Hafíze Asada, kdy Sýrie odkoupila od ČSSR zbrojní materiál odhadem za 900 milionů USD, aniž by byla dluh schopná splácet. Částečnou kompenzací dluhu se stal export syrské bavlny a ropy. Obchod pokračoval a Sýrie dlužila na konci roku 1989 Československu částku 900 milionů USD. Zbytek dluhu byl anulován v roce 2008.

Více například zde: 
ZÍDEK, Petr a Karel SIEBER. Československo a Blízký východ v letech 1948-1989. Praha: Ústav mezinárodních vztahů, 2009. ISBN 978-80-86506-76-0.
A zde:
Aktualne.cz: 10 268 238 korun. Tolik odpustilo Česko Sýrii při splácení dluhu 

3. Obchodní delegát GunCzechu František Vrba

Postava “dosluhujícího” obchodníka Františka Vrby, který před rokem 89 navazoval pro GunCzech obchodní styky se Sýrií, je inspirována více reálnými postavami ze zbrojního, ale i jiných odvětví československého průmyslu. 

Volná inspirace například zde:
KRÁTKÁ, Lenka a Pavel MÜCKE, ed. Za hranice služebně: pracovní cesty z Československa do zahraničí v letech 1945 až 1989. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021. Orální historie a soudobé dějiny. ISBN 978-80-246-4998-6.
Nebo zde: https://www.narodnikronika.cz/Listovat-kronikou/Syrie-pred-revoluci-moje-setkani-s-pravdou

4. Rybář a Čermák

Postva zesnulého manžela vdovy Čermákové vznikla sloučením dvou významných československých konstruktérů zbraní Jiřího Čermáka a Miroslava Rybáře. Zatímco samopal vzor 58, který u stolu koloval, navrhl na konci padesátých let první z konstruktérů, Čermák, nejslavnější zbraní vytvořenou Rybářem je samopal vzor 61 přezdívaný “škorpion”.

Jak samopal 58, tak i škorpion dodnes k boji využívají oficiální vojenské organizace, ozbrojené povstalecké skupiny i teroristické buňky operujících na Blízkém Východě či v Africe.  

Více zde:
Internetová encyklopedie dějin Brna
gunEXPERT: Jiří Čermák
valka.cz: Otec samopalů Škorpion Miroslav Rybář 

5. Stehlík mladší a Stehlík starší

Postavy generálního ředitele firmy GunCzech a jeho syna jsou inspirovány Michalem Strnadem a jeho otcem Jaroslavem. Jde o významnou podnikatelskou a lobbistickou dvojici spojenou především s holdingem Czechoslovak Group, největším českým exportérem zbraní. Strnad starší obdržel v roce 2018 vyznamenání od prezidenta republiky Miloše Zemana, jehož prezidentskou kampaň podpořil finanční částkou dva miliony korun. Strnadovo jméno je spojované s řadou kontroverzních kauz.

Více zde: čt24: Majitel Tatry, Avie a zbrojovky Excalibur se stahuje. Průmyslník Strnad převádí své firmy na syna 

6. Kauza s muničními sklady 

V roce 2008 české zbrojovky Czechoslovak Group a STV Group nakoupily zastaralou čínskou munici, staré zbrojařské továrny a muniční sklady v Srbsku a Makedonii. Prošlá expirační doba munice jim ovšem nebránila ji dále přeprodávat v nových obalech s již platnou spotřební dobou. Jeden z komplexů, v albánské vesnici Gërdec, kde byla stará munice skladována, v roce 2008 explodoval. Při neštěstí zahynulo 26 lidí. Odbytištěm podobného typu zastaralé nebo vyřazené munice bývají některé země Blízkého Východu nebo Afrika. 

Více zde: investigace.cz: Válečný milionář: Jak hlavní sponzor Zemanovy kampaně vtrhl do balkánských muničních skladů
a zde: investgace.cz: Výkup balkánských továren

7. Mediální fiasko pana Pěnkavy

O nelegálním obcházení legislativně zakotvených pravidel při exportu zbrojního materiálu podal svědectví zástupce menší české zbrojní firmy, které bylo zveřejněno na webu IDNES.cz. Oproti kolegovi Pěnkavovi tohoto zbrojaře patrně nečekalo žádné kárné řízení. 

Více zde:
iDNES: Teroristé shánějí zbraně i v Česku. Válka se musí živit, říká zbrojař. 

8. Nelegální vývoz zbraní z Čech do Sýrie přes prostředníka

V roce 2016 uzavřely české zbrojní firmy smlouvu se Spojenými státy americkými, které od nich odkoupily starší typy zbraní a vojenský materiál (některý dokonce s prošlou expirační lhůtou) v hodnotě 1 704 780 000 korun. České zbraně se ale nakonec dostaly na území Sýrie, kam pro zbrojaře od roku počátku Syrské občanské války platí zákaz dovozu. USA ve věci cílové destinaci uvedla nepravdivé informace s úmyslem zbraně následně dodat neoficiálním bojovníkům proti Islámskému státu. Zda české zbrojní firmy a ministerstvo zahraničí nevěděli, jaká bude skutečná cílová destinace zbrojního exportu, a opravdu věřili, že nejlépe vyzbrojená armáda světa zamýšlí trénovat své vojáky se starými zbraněmi nebo je vybavit prošlým vojenským materiálem, zůstává nevyjasněnou otázkou.

Více zde: investigace.cz: Další dodávky českých zbraní do syrské války

9. Trabant pro Pomozte dětem

Moderátor Leoš Mareš poskytl sbírce Pomozte dětem Trabant, ve kterém kvůli sázce musel jeden měsíc jezdit místo svého Ferrari. Trabant vydražil holding CZECHOSLOVAK GROUP za jeden milion korun.

Více zde:
Pomozte dětem: Leoš Mareš vydraží svého trabanta pro kuře.
denik.cz: Zbrojař Strnad vydražil trabanta Leoše Mareše. Peníze půjdou dětem.

10. Masakr v Hamá

Západosyrská oblast Hamá se stala dějištěm hned několika krvavých konfliktů mezi syrskou armádou a civilními obyvateli. Největší z nich, považovaný za nejsmrtonosnější akt násilí spáchaného arabským státem na vlastním obyvatelstvu, se odehrál v roce 1982, tedy v době, kdy Československo dodávalo Sýrii zbraně. Armáda dvacet sedm dní obléhala město Hamá na rozkaz prezidenta Hafíze Asada, aby potlačila protivládní povstání Muslimského bratrstva, které zde sídlilo. Během bojů zemřelo přes 10 000 civilistů, celkový počet však byl pravděpodobně mnohem vyšší.  

Více zde:  https://en.wikipedia.org/wiki/1982_Hama_massacre

11. Video syrské ženy 

Youtube video, v němž syrská žena popisuje svou vzpomínku z dětství na cvičnou střelbu z českých zbraní v rámci výuky na základní škole, je zaznamenání skutečné vzpomínky Syřanky, která nyní žije v České republice, a která se podílela na vzniku inscenace We Love Shooting. 

12. Studenti v Damašku

Video, na kterém syrští studenti popisují své sny a plány do budoucna, pořídila v roce 2009 Jean Marie Offenbacher. O tři roky později, 15. března, po masových demonstracích v rámci tzv. “Arabského jara” vypukla  v Sýrii občanská válka. Výzbroj syrské armády, která se snaží silou udržet režim prezidenta Bašára al-Asada, i povstaleckých skupin, často zahrnuje i zbraně a vojenský materiál českého (československého) původu.  Válečný konflikt trvá dodnes.

13. Finanční bilance GunCzech

Ekonomické výsledky prezentované během představení smyšlenou postavou pana Krause vycházejí z veřejných dat společnosti Czechoslovak Group. Převzaty byly údaje za první pololetí roku 2022. Kompletní statistiku můžete nalézt ve výroční zprávě zde.