Kleopatra
O projektu
Smrt jako poslední a první akt. Kleopatra umírá 10 let předtím, než se narodí Panna Marie. Co mohlo být jinak, kdyby Kleopatra nezemřela? Prosadilo by se křesťanství v takové míře, kdyby se smrtí Kleopatry nezanikl kult bohyně Isis? Odkud vycházejí kořeny naší civilizace?
Skupina 8lidí připravila s herci Divadla Na zábradlí audiowalk, během kterého se diváci vydají na pouť z divadla ven do egyptského podsvětí. Kleopatra umírá, s ní končí rod Ptolemaiovců, egyptská civilizace pomalu zaniká a na trůn už žádný faraon neusedne. Tím Kleopatřina osobní cesta ale nekončí, protože v Egyptě může být i posmrtný život bohatý.
Královnu i diváky čeká dlouhá pouť podsvětím, během níž bude váženo jejich srdce i činy. Na této poslední cestě nepředstavují to nejnebezpečnější démoni nebo zbloudilé duše, ale naše vlastní svědomí. Jaký odkaz po sobě zanechává panovnice, která pro svou říši musela tolik obětovat? Jaký odkaz zanecháme my?
Recenze
Spolupráce
Hudba: Matouš Hejl
Zvuková postprodukce a technické řešení: Jan Sedláček
Stáž: Magdalena Malinová
Hrají
Jakub Žáček – Octavianus, Usir
Anežka Kubátová – Kleopatra
Kateřina Císařová – duše v podsvětí, knežka
Dita Kaplanová – duše v podsvětí, kněžka
Hanuš Kroupa, j.h. – Ptolemaios XIII.
Vojtěch Vondráček – Caesar
Václav Vašák – Marcus Antonius
4. a 5. června 2021 // Divadlo Na zábradlí
Délka audiowalku
90 min
Poznámka
Inscenace vznikla pro Divadlo Na zábradlí
Představení není vhodné pro osoby s omezenou schopností pohybu.
Poděkování
Jiřímu Janákovi, RNDr. Jiřímu Sádlovi, všem tvůrcům obrázků a masek na téma egyptský faraon, Náprstkovu muzeu, Galerii Fotografic, Hudebním nástrojům Bubrle, Café Kampus, Ústavu dějin umění AV ČR, Barbaře Líznerové, Domovu mládeže v Husově ulici, fr. Filipu Boháčovi OP a farnosti sv. Jiljí, Národní knihovně ČR