Sametová simulace: Federál

Divadelní rekonstrukce schůzí Federálního shromáždění od listopadu do prosince 1989 podle reálných záznamů, které se dochovaly v archivech.

O projektu

Československé Federální shromáždění vyvrcholilo tím, že si tento komunistický orgán sám odhlasoval Václava Havla jako nového prezidenta. 

Jakým způsobem se do rigidního světa poslaneckých schůzí promítly dramatické události venku, jen pár metrů od sídla, kde probíhaly? Jde ve strnulém politickém orgánu adekvátně reagovat na požadavky občanů skandujících na náměstí a toužících po svobodě? A za co nakonec politici zvednou v rozhodujícím okamžiku ruku?

Divadelní projekt SAMETOVÁ SIMULACE: FEDERÁL vychází z dobových zápisů schůzí Federálního shromáždění od událostí kolem 17. listopadu až po volbu nového prezidenta. Herci budou přímo mezi diváky a samotnou schůzi budou svou přítomností vytvářet všichni společně. Diváci si nemohou být zcela jistí, kdo vedle nich sedí, zda přísedící nebo ten, kdo zamíří k pultíku a přednese řeč. FEDERÁL je dalším projektem 8lidí, který překračuje hranice divadelního sálu, uskuteční se přímo na místě činu, v bývalé budově Federálního shromáždění.

SAMETOVÁ SIMULACE: FEDERÁL je součástí divadelního projektu SAMETOVÁ SIMULACE vznikajícímu k příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce. Vznikl v koprodukci Divadla VOSTO5, 8lidí, Národního muzea, Činohry Národního divadla a Divadla Archa. Jeho tři části (TRIBUNA, FEDERÁL a KABINET) kopírují průběh tehdejších událostí. Událost proběhla od 26. listopadu do 1. prosince 2019. Hlavním cílem trojdílného projektu SAMETOVÁ SIMULACE je rekonstrukce událostí konce roku 1989 v Československu – simulace tehdejšího „boje o demokracii“. TRIBUNA mapuje tlak široké veřejnosti na ulicích a zpracovává audiovizuální materiály z masových demonstrací, které vyvrcholily na Letenské pláni. FEDERÁL pracuje s archivními záznamy z jednání tehdejšího parlamentu – Federálního shromáždění – a sleduje sametovou revoluci perspektivou vrcholného orgánu tehdejší státní moci. KABINET zpracovává přepisy série uzavřených kabinetních vyjednávání mezi zástupci tehdejšího Občanského fóra v čele s pozdějším prezidentem Václavem Havlem a komunistické moci v čele s předsedou vlády Ladislavem Adamcem.

Spolupráce

Scénografie: Vendula a Honza Tomšů
Kostýmy: Vendula Tomšů a Veronika Traburová
Sound design: Michal Cáb
Produkční spolupráce: Anastázie Slavíčková, Petr Prokop, Denisa Sedláčková
Technika: Václav Hruška a Martin Hamouz

Hrají

Pavlína Balner, Martin Belianský, Andrea Berecková, Marián Chalány, Kateřina Císařová, Lucia Čižinská, Martin Dědoch, Cyril Dobrý, Štěpán Gajdoš, Sebastian Jacques, Eliáš Jeřábek, Adam Joura, Bořek Joura, Martin Krupa, Štěpán Lustyk, Ian Mikyska, Emil Rothermel, Michal Somoš, Denis Šafařík, Matěj Šíma, Jakub Šulík, Honza Tomšů, Louis Traore, Milan Vedral a 8lidí

Realizace

27. a 29.11.2019 // Nová budova Národního muzea (bývalé Federální shromáždění)

Recenze

Respekt
Divadelní noviny
iDNES

Partneři

Záznam