Educ8people

Educ8people je cyklus přednášek divadelní skupiny 8lidí, v rámci kterého si zveme zajímavé hosty, kteří se s námi podělí s poznatky ze své praxe. Hosty vybíráme na základě toho, čemu se jako skupina zrovna ve své tvorbě věnujeme. Podzimní cyklus educ8people bude tedy zaměřen na vztah České republiky a blízkého východu a s tím související obchod se zbraněmi.

Cyklus přednášek je součástí procesu tvorby divadelního projektu Oh My Gun, který je spoluprací divadelní skupiny 8lidí a umělce Jiřího Žáka. Projekt se zaměřuje na minulost i současnost českého zbrojního průmyslu. Sleduje historii českých zbraní jako prostředku pro vytváření diplomatických vztahů a jejich vývozu do blízkovýchodního regionu, zvláště pak Sýrie. Tvůrci*kyně budou skrze performativní možnosti divadla zkoumat vliv České republiky, malého semi periferního státu uprostřed Evropy, na válečné konflikty současného světa.

Přednášky jsou pořádány ve spolupráci s galerii Display.
 
Vstup je zdarma.
 

Termíny přednášek:
21. 11. 2021 Pavla Holcová – Boje na blízkém východě
Galerie Display, 18:00

Přednáška s novinářkou Pavlou Holcovou na téma exportu českých zbraní na blízký východ. Je Česká republika opravdu tím malým, marginálním hráčem na mezinárodním válečném poli, jak si o sobě rádi myslíme? Věděli jste, že česká munice patří do pětice nejoblíbenějších u bojovníků Islámského státu? Pavla Holcová ze serveru www.investigace.cz nám představí výsledky práce, kterou zveřejnila spolu se svými kolegy již v roce 2017 a zároveň přiblíží pozadí získávání informací v rámci mezinárodního týmu novinářů. Jak vlastně probíhá práce na složitých globálních kauzách a jak zasazovat získané poznatky do jednotlivých národních kontextů? To budou otázky, kterými se budeme během setkání zabývat, ale bude samozřejmě prostor i pro dotazy posluchačů. Těšíme se na setkání.

Zájemci se mohou s tématem blíže seznámit skrze následující články:
Další dodávky českých zbraní do syrské války
Blízkovýchodní bomba kšeft

 

8. 12. 2021 Hnutí Nesehnutí – Uvaříme se v tanku? O vztahu militarismu a klimatických změn
Galerie Display, 19:00

Největší výzvou, které lidstvo v současnosti čelí, jsou globální změny klimatu. Čelit jim začínají i armády světa a vojensko-průmyslový komplex, řešení, která však nabízí, spočívají buď ve výstavbě stále vyšších plotů s žiletkovými dráty na hranicích, nebo v greenwashingových fantaziích o tancích s nízkou uhlíkovou stopou. Armády a zbrojní průmysl přitom samy patří mezi hlavní činitele klimatických změn a s největší pravděpodobností budou bránit klimatickému hnutí v cestě za klimatickou spravedlností a bezfosilní společností. O tom, proč je důležité se o vztahu militarismu a klimatických změn bavit, jaké výzvy staví militarismus před klimatické hnutí a jaká je česká stopa v této problematice, promluví Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.

 

25. 4. 2022 Markéta Kutilová – Ve válce – od revoluce po válku mocností
Galerie Display, 19:00

Pohled novinářky přímo z centra dění na další fázi války v Sýrii. Světoví hráči zde mají propletené zájmy. Kurdové, Turecko, USA, Rusko, Írán, Katara, Saúdská Arábie, Islámský stát, humanitární katastrofa, zničená města, strach. Povstane znovu Islámský stát? Kdo jsou zahraniční bojovníci IS a jejich manželky? Kde jsou teď a co s nimi bude dál? Bitva s IS na vlastní oči. Turecká invaze do Srie na vlastní oči. Příběhy lidí ze Sýrie.

 

12. 5. 2022 František A. Podhajský – Síly, konflikty, emoce: Irácká válka očima Hollywoodu
Vzlet, 19:00

Podle výzkumu Brownovy univerzity stála dvacetiletá Válka proti teroru kolem devíti bilionů dolarů a vyžádala si nejméně devět set tisíc obětí. Pro americké vojáky byla z této série konfliktů nejtragičtější Irácká válka (2003–2011), při níž jich zahynulo 4,5 tisíce a dalších 30 tisíc bylo zraněno. Byla to traumatizující zkušenost, zpracovávaná v celé řadě příběhů. Jaké žánry při jejich vyprávění zvolila hollywoodská studia? Které z nich byly finančně úspěšné? A jak v nich byly zobrazeny síly, ovládající válečné dění, konflikty, prožívané hlavními hrdiny, a emoce, vzbuzované v divácích pohodlně usazených ve svých křeslech?

 

12. 5. 2022 Zeina Kanawati: How to Tell Our Stories from War Zones
Galerie Display, 18:00

The lecture, and the discussion will address the question of the impact of war conflicts and militarization on women. Zeina Kanawati will talk about her experience as a journalist, as well as an employee at an NGO which helps Syrian women.
How to open the traumas of war conflicts? How to talk and write about them? And do we give enough space for women’s voices to talk about their experiences?
The lecture will be accompanied by a screening of the film by Syrian documentarist Orwa Mokdad called Resurrection.

Zeina Kanawati is Syrian writer and journalist focused on society and women’s voices. She works for Women Now For Development which is the largest women’s organisation working to empower Syrian women inside Syria and its neighbouring countries. Zeina Kanawati was born in Damascus, Syria. She completed a degree in English literature from Damascus University and Higher Diploma in Journalism from Prague College. She lives in Prague, Czechia.

Orwa Al Mokdad is a Syrian writer, and filmmaker. He wrote several films including 300 Miles ( 2016), which premiered in Locarno International film festival and won the Best First Film prize at Doclisboa International Film Festival, the Jury Award at Olhar International Film Festival, and the Edward Snowden prize at the International Festival Signos de la Noite Paris. Orwa Al Mokdad also wrote TV series scripts and short stories, the latest was Madame Suzanne, winner of the short story prize from Goethe Institute.